سرویس‌های موتوری

سرویس های موتور خودرو

 

اتومبیل مانند هر وسیله دیگری نیاز به نگهداری دارد با این تفاوت که اهمیت سلامت خودرو بالا و البته نیازمند سرویس های دوره ای است. با کنترل منظم اتومبیل هم در وقت و هزینه صرفه جویی کرده اید و هم از خطرات ناشی از صدمه خودرو جلوگیری کرده اید. مستقل از نوع و مدل ماشین بخش هایی هستند که باید در سرویس ماشین حتما بررسی شوند.

روغن موتور : یکی از متدوال ترین اقدمات در کنترل دوره ای خودرو، تعویض روغن است. استفاده از روغن مرغوب و تعویض به موقع در سلامت خودرو تاثیر مستقیم دارد. سطح روغن ابدا نباید از علامت min پایین تر برود. برای اینکه بتوانید سطحح دقیق روغن را بررسی کنید باید خودرو را در محلی بدون شیب مستقر کنید و اجازه بدهید موتور کاملا سرد شود. برای همین معمولا رانندگان کنترل روغن را پیش از شروع به حرکت انجام می دهند. در این شرایط شاخص روغن را بیرون بیاورید و با یک دستمال تمیز آن را کاملا پاک کنید تا روغن شناور روی شاخص باعث اشتباه در تشخیص شما نشود. بعد از اینکه شاخص کاملا تمیز شد آن را دوباره درون محفظطه روغن ماشین قرار دهید و بگذارید چند ثانی بماند تا کاملا شاخص داخل روغن قرار گرفته و به آن آغشته شود. سپس آن را از محفظه روغن بیرون بیاورید. اگر حد روغن بین دو خط بالا و پایین بود به این معنی است که میزان روغن مناسب است. در غیر این صورت باید روغن موتور اضافه شود. البته مد نظر داشته باشید که اصلا نباید حد روغن بیش از حد مجاز شود. از سوی دیگر باید در انتخاب نوع روغن هم دقت کنید چرا که تغییر مداوم روغن می تواند به موتور آسیب بزند. در کل روغن موتور یک وسیله مصرفی در اتومبیل است اما اگر مصرف آن بیش از حد مجاز باشد باید سریعا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

فیلتر روغن : در سرویس های دوره ای موتور، وضعیت خودرو و تاریخ چکاپ یادداشت می شود یکی از دلایل این صورت برداری، رعایت زمانبندی فیلتر روغن است که معمولا یک بار در میان در سرویس موتور باید عوض شود. علت تعویض به موقع فیلتر روغن، علاوه بر سلامت خودرو، کاهش مصرف سوخت است. چرا که روغن موتور و فیلتر روغن می تواند باید افزایش عمر موتور و افزایش شتاب ماشین شود.

تسمه تایم : یکی دیگر از وسایل مصرفی خودرو تسمه تایم است که اهمیت بسیار بسیار بالایی دارید. تسمه تایم وظیفه انتقال نیروی میل لنگ به سوپاپ را بر عهده داشته و از این رو نقش تعیین کننده و حیاتی را در حرکت خودرو دارد. در صورتی که تسمه تایم به وقع عوض نشود، میتوانید منجر به پاره شدن تسمه شده در نتیجه موتور روشن نشود. اگر پارگی تسمه تایم در حین رانندگی اتفاق بیفتند می تواند سوپاپ ها را کج کرده و حتی به یستون سرسیلندر آسیب بزند. به دلیل جلوگیری از خطرات ناشی از پارگی تسمه تایم و همچنین صرفه جویی در هزینه های ناشی از آن بهتر است در بازه های زمانی منظم برای تعویض تسمه تایم اقدام نمایید.

مایع خنک کننده : یک وسیله مصرفی و مهم دیگر در تمام ماشین ها ضدیخ است. بر خلاف برداشتی که از اسم آن می شود، ضد یخ علاوه بر جلوگیری از یخ زدگی در زمستان، مانع از داغ شدن بیش از حد موتور نیز می شود. معمولا ضد یخ هم سالی یک بار عوض می شود که مانند روغن موتور که پیش تر توضیح داده شد باید از نوع ضدیخ اطمینان داشته باشید.

باتری : وظیفه برق رسانی در خودرو بر عهده باتری ماشین است. برخی مواقع بی احتیاطی و بی دقتی باعث می شود که باتری ماشین شما خالی شود و حتی نتوانید استارت بزنید. در این شرایط به ارائه دهندگان آنلاین خدمات اتومبیل مراجعه میکنید که برای تعویض باتری و یا شارژ آن اقدام کنند اما لازم است بدانید روشن بودن تجهیزات الکتریکی ماشین، زمانی که خودرو خاموش است منجر با خالی شدن باتری می شود. پس فراموش نکنید که چراغ ها و … وقتی اتومبیل را ترک میکنید خاموش باشند. عمر باتری ها معمولا 2 سال است و از آنجا که امروز اکثر باتری ها اتمی هستند، نیازی نیست که مانند سابق دائم سطح الکترولیت را کنترل کنید از سوی دیگر رنگ نشانگر باتری سلامت و وضعیت آن را نشان میدهد .

مواردی که در سرویس موتور و ماشین باید کنترل شوند زیادند. از جمله :چراغ ها، برف پاک کن، کمشک و لنت ترمز، شمع ها، سیستم تعلیق، چرخ ها، فیلتر هوا، فیلتر سوخت، تسمه ها

جدول سرویس و نگهداری خودرو

با توجه به توضیحات ارائه شده در خصوص اهمیت انجام و رعایت زمانبندی چکاپ های خودرو لازم است که کنترل های در جداول سرویس و نگهداری خودرو ذخیره شوند. در مجموعه itunecars شما می توانید از وضعیت خودروی خود پیش و پس از تحویل مطلع شوید و سوابق خدمات دریافتی و سلامت اتومبیل نیز نگهداری می شود.