مکانیکی

مکانیکی ماشین

یکی از سرفصل های تعلیم رانندگی آشنایی با قطعات خودرو و تعمیرات جزئی برای آسیب های احتمالی و روتین است.

شناخت سیستم سوخت، سیستم برقی ماشین، کنترل سلامت اولیه، موتور، پنچرگیری و … از مواردی است که آشنایی با آنها برای هر راننده ای ضروری است. جعبه ابزار و ابزار آلات اولیه مانند پیچ گوشتی، چهارسو، دوسه، انبردست، آچار فرانسه و… هم از مواردی هستند که باید در خودرو موجود باشد. کنترل آب ، روغن، سلامت سیستم برقی و… در رانندگی های طولانی مدت و مسافرت ها نیز در جلسات آموزشی رانندگی گوشزد می شود. همه اینها مواردی هستند که برای تامین حداقل امنیت در رانندگی لازم است. اما مواردی بیش از این مشخصا بر عهده کارشناسان حوزه خودرو و مکانیکی است که مضاف بر تحصلیلات آکادمیک مستلزم تجربه طولانی است.طبیعی است که اقدامات اولیه بر عهده راننده و تعمیرات کلی و سرویس های موتوری بر عهده مکانیک متخصص است

در ادامه به برخی از اقدامات و تخصص های مکانیک خودرو اشاره میکنیم :

 1. تعمیرات و سرویس موتور‌های بنزینی و دیزلی
 2. تعمیر تعلیق و سیستم فرمان
 3. تعمیر دستگاه‌های الکتریکی خودروها (باطری سازی )
 4. تعمیر دستگاه‌های سوخت رسانی موتورهای بنزینی و دیزلی
 5. تعمیر جعبه دنده و دیفرانسیل
 6. تنظیم موتور
 7. تعمیر قفل در و شیشه بالابر

و …

وظایف مکانیک خودرو

در ابتدا وظیفه مکانیک خودرو این است که عیب ماشین را تشخیص دهد این کار به وسیله ابزار، دیاگ و تجربه کاری میسر می شود. بعد از تشخیص نقص خودرو باید اهمیت و شدت آن برای مشریان شکافته شود تا به لحاظ زمانبندی و هزینه بتوانند تصمیم گیری کنند. وابستگی نواقص به سایر بخش ها و قطعات مورد نیاز نیز نباید از قلم بیفتد. بعد از آن تخمین زمان تحویل و برآورد هزینه اهمیت خواهد داشت که در شرایط اصولی می بایست پیش فاکتور به مشتری ارائه شود. بعد از این ها نوبت به شروع تعمیرات تخصصی و بعضا تعویض قطعات مصرفی و آسیب دیده می شود. در نهایت مکانیک موظف است خودرو را مجددا کنترل کرده و آزمایش کند که آیا مشکل کامل برطرف شده یا خیر؟

بااین شرایط مشتری و مجری ضمن آگاهی از اختلال و آسیب ماشین می توانند تصمیمات مناسبی بگیرند که البته در مجموعه itunecars این کار به صورت سیستمی برای اولین بار در ایران انجام شده و موجب آرامش و تعلق خاطر مشتریان می شود.

برای تامین نیاز های مشتریان، تعمیر تخصصی ماشین و ضمانت انجام کار، یک کارشناس مکانیک باید ویژگی های زیر را دارا باشد.

 1. شناخت خوب و کامل اجزای خودروها
 2. مهارت های فنی خوب
 3. توانایی یافتن سریع و درست عیوب خودرو
 4. سرعت عمل و دقت در کار و توجه به جزئیات
 5. مهارت ارتباطی خوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان
 6. توان جسمی مناسب
 7. به روز کردن اطلاعات و دانش خود در زمینه خودرو مانند آشنایی با انواع موتورها و سیستم های جدید خودرو
 8. رعایت مسایل ایمنی